Bara

 

 

 

   Barbora Mathauserová

     zakladatelka studia a lektorka jógy

 

 

 

 Jóga mi vstoupila do života někdy kolem mých třicátin. Zpočátku jsem ji vnímala jako cvičení, které by mi mělo pomoci s neduhy mého těla. Postupem  času jsem začala pozorovat, jak se vše kolem mě mění, záda přestala bolet, cítila jsem se tak nějak šťastně, začala jsem si všímat maličkostí, nechávala jsem se unášet pozorováním dechu a přišlo mi to vše tak fascinující - malé věci tvoří zázrak - život.
Všímala jsem si, jak jóga proniká do mého života v těžkých chvílích a pomáhá mi je zvládat a v tu chvíli se pro mě stala víc než pravidelným cvičením. Dnes ji vnímám jako přístup k sobě, k blízkým, ke společnosti, k celému životu. Je pro mě pomocníkem při svlékání pomyslných slupek, zbavování se přejatých zvyků.

Učím se žít přítomným okamžikem, bez předsudků a očekávání, s pokorou, odstupem a klidem.
Neměla jsem nikdy ráda změny a díky józe teď už chápu, že jedinou jistotou je, že se vše neustále mění a transformace je součástí života. Proto jsem si v roce 2017 udělala rekvalifikační kurz power a hatha jógy akreditovaný MŠMT a začala jsem vést lekce.
Vlny a změny se odráží i v mé praxi. Zpočátku jsem měla raději dynamičtější a teď mě více oslovují klidnější styly jógy a jejich terapeutický účinek. Vliv na můj vývoj mají lektoři a učitelé, se kterými se setkávám a objevuji nové, stejně tak je to i má rodina a blízcí přátelé a vlastně celé moje okolí. Největšího poznání sebe sama se mi dostává díky synům Richardovi a Robertovi, kteří mi bez váhání nastavují zrcadlo a staví mě před nové výzvy 😊

V této chvíli buduji svou novou cestu ve studiu Be-yoga.

Stáňa Kafková

lektorka jógy

Pocházím z Brna. Vystudovala jsem v Brně taneční konzervatoř  a následně se stala členkou baletního souboru Janáčkova divadla. Taneční vzdělání a letitá každodenní práce se svým tělem mě naučilo nejen pohyb těla ovládat, ale i ho umět popsat a vysvětlit, jak tělo do pozice nastavit. To jsem mohla po letech zúročit při studiu na Power Yoga Akademie s.r.o. Václava Krejčíka, specializace Powerjóga, a dále rozvinout na různých seminářích a workshopech. 

Jako lektorka na svých lekcích necvičím, zaměřuji se na bezpečné navádění a provedení pozic, vnímání těla a plynulost dechu klientů.

Jóga je pro mne již 9 let něco, co mne baví, určitý směr, cesta.... Cesta k poznání, nehodnocení, zklidnění, vnímání každodennosti, přijetí, soucítění a mnohého dalšího. Ne úplně snadná a krátká cesta, já vím :-)

Byla jsem vychována v tom, řídit svůj život. Znáte to? Pak mám pro vás, ale i všechny ostatní výzvu. Zkusme aspoň občas nechat plynout svůj životní příběh tak volně a samozřejmě, jako svůj dech. Pojďme to společně zkoušet na lekcích jógy. Ponořit se do sebe samých, vnímat tělo, nádech a výdech, nechat vše v sobě i kolem "jen tak být."

Mám ráda své klienty a pohodu na lekcích. Ráda vidím úsměvy na jejich tvářích. Jak už řeklo mnoho lidí – "Smích a humor je kořením života. "A já přidám přání: Pojďme si zkusit, i v dnešní složité době, ten život na lekcích jógy okořenit a zkusme nebrat sami sebe, tak vážně !-).

Tomáš Mathauser

lektor pohybových aktivit

Jako dlouholetý sportovec, který v mládí provozoval sport na vrcholové úrovni, teď už vím jak je důležité své tělo používat správně již od dětství.Když je tělo mladé, spousta sportovců jej nepoužívá správně a ubližuje mu. Toto postupné poškozování se neprojeví hned, ale až ve vyšším věku. Některá tato poškození jsou již nevratná a sportovce tak limitují.
U většiny současných sportů bývá přetěžována konkretní část těla. Například u sportů s hokejkou či míčem se bavíme o jednostranné přetížení. Ideální je toto zatížení kompenzovat správným protahováním a relaxačními cviky. Nadměrnému zatížení (přetížení) lze předcházet kupříkladu posílením centrálního stabilizačního systému. Nezanedbatelnou součástí správného provádění pohybové aktivity je práce s dechem.
Jestliže naučíme sportovce si svého těla vážit a správně s ním zacházet, může podstupovat vyššího zatížení bez následků.
V současné době bohužel u nízkorozpočtových sportů chybí odbornost i časová dotace pro tuto problematiku a proto Vám nabízíme individuální řešení formou lekcí Sporovní přípravy.
Na tuto cestu jsem se vydal proto, že jako bývalý vrcholový sportovec se zaměřením na výkon nemůžu již několik let bez ortéz sportovat (v době kdy jsem aktivně sportoval byl výkon jediným parametrem). Rád bych dopřál svým dvěma synům (a i ostatním dětem se kterými pracuji) možnost bez omezení sportovat do vyššího věku. Před šesti lety jsem se začal věnovat trénování dětí v jednom berounském sportovním klubu. Aktuálně mám nejvyšší trenérskou hokejbalovou licenci, díky níž jsem měl možnost vzdělávat se ve výše zmíněné oblasti. Dále působím na pozici manažera pro rozvoj hokejbalu regionu střed a vedu sportovní kroužky na dvou základních školách, kde také kladu důraz na zdravý pohyb.


Jana Londinová

lektorka dětské jógy

Od dětství jsem věděla, že se ve svém životě budu věnovat dětem, a to se také stalo. Můj osobní i profesní život je dětmi obklopen. Cesta k józe tak přímočará nebyla-J. Pohyb je naší přirozenou součástí, a celý život jsem hledala ten svůj. Díky Báře jsem se dostala k jógové praxi a začala se seznamovat s jógou, tedy vlastně se sebou samou, svým tělem, myslí, dechem…postupně, po krůčcích, nebyla to láska na první pohled. A po čase to přišlo-uvědomila jsem si, že se jóga stala nedílnou součástí mého života stejně jako děti, a proto jsem se rozhodla tyto dvě cesty spojit.

Lucie Nováková

lektorka jógy

Jsem upovídaná a zvědavá. Miluju pohyb a hory a ideálně, když se tyhle dvě věci spojí dohromady. Téměř celý život jsem prožila v Praze, ale před dvěma lety jsem se odstěhovala do srdce Křivoklátska, do Nižboru, a už bych neměnila. Jsem taky máma třech malých kluků. V mateřství jsem si jógy začala cenit ještě daleko více než kdy předtím - je to pro mě způsob jak vypnout, zklidnit se a načerpat energii.

S jógou jsem se seznámila v roce 2015 a rozhodně to nebyla láska na první pohled. Časem to ale přišlo a já se doslova zamilovala. Začala jsem se lépe cítit ve svém těle, naučila jsem se být jen sama se sebou a hlavně jsem na podložce našla klid, který jsem tak moc potřebovala. Na józe se mi líbí, že je to nikdy nekončící proces. Nikdy nemůžeme říct, že už to všechno umíme. S každou praxí může přijít další aha moment, kdy se uvnitř pousmějeme a s pokorou si uvědomíme, jak dlouhá cesta je ještě před námi.

A jaká je jóga se mnou? I když jsou moje hodiny spíše v rychlejším tempu, snažím se klást velký důraz na správné nastavení v pozicích, dech a zároveň vést studenty k respektu ke svému tělu. Jóga je také o vnímání sebe a svých možností. Proto ráda nabízím různé modifikace a nabádám studenty k používání pomůcek, aby si nijak neublížili, nenásilně posunovali svoje hranice a zároveň našli v pozicích uvolnění.

Jana Sunkovská

lektorka jógy

Jóga si na mně počkala až do mých 35 let. Přišla ke mně pomalu a začala mě měnit a od té doby stále ještě mění život k lepšímu. Začínala jsem pouhým fyzickým cvičením jako je power joga, ale nebylo to úplně to pravé, něco chybělo. Hledala jsem, čím bych naplnila svoje tělo, mysl a duši. Setkání s Ifetem Hodžičem mi změnilo pohled na svět. Po týdenním semináři s úžasně profesionálním a lidským přístupem Ifeta jsem pochopila, že jóga není jen hýbání tělem, ale způsob, jak si co nejlépe uspořádat tělo, mysl a pohladit svoji duši. Další velkou změnou jak v jógovém chápání, tak i v osobním životě, mi přineslo setkání s Indií. Tato kráska mi úplně učarovala svou syrovostí a autentickým pohledem na svět. Byla to láska na první pohled. Stále se tam vracím a čerpám zde jógové i životní zkušenosti. Dodnes jsem v Indii strávila tři roky života. S rozmanitými indickými učiteli jsem absolvovala stovky hodiny praxe. Zjistila jsem, že Hatha jóga je jen jedna, ale zároveň má mnoho úrovní a nabízí hodně různých možností, jak ji praktikovat. Všechny tyto nabyté zkušenosti aktivně předávám na svých hodinách jógy v Česku. Nerada se označuji jako lektorka či instruktorka jógy, ráda cvičím, mám ráda pohyb, přírodu a usměvavé lidi kolem sebe. Jóga je pro mě spíše postoj k životu, který plyne z pochopení a uvědomění si toho, kým doopravdy jsem. Při lekcích jógy se snažím vycházet z momentální nálady skupiny lidí. Záleží na tom, jak nám je, jak se zrovna cítíme. Roční období, počasí, to vše nás ovlivňuje a promítne se to do toho, jak bude hodina vypadat. Někdy je potřeba se hlavně zahřát a protáhnout tělo, jindy zklidnit, zpomalit a uklidnit naši mysl a ponořit se do sebe. Radost a potěšení ze cvičení dělá daleko více než perfektně zvládnuté pozice. Jóga je pro mě jako mozaika a každý si v ní může najít ten nejkrásnější kamínek pro sebe. Bude mi ctí, když do Vaší mozaiky budu moci přiložit další kamínek. Děkuji všem svým učitelům a těším se na hodiny jogy s vámi. S úctou a pokorou Jana

 

Eva Svobodová

lektorka jógy

Jóga je jako cesta. Někdy si vykračujete pěkně rovně, sluníčko Vám svítí a je Vám prostě fajn. Ale někdy jdete do pekelně vysokého kopce, každý krok Vás stojí hromadu sil a cítíte intenzivně svůj dech. Když ale vystoupáte na vrchol, víte, že jste dosáhli svého cíle a že se před Vámi otevírají nové možnosti. A přesně o tom jóga je. O síle, odhodlání, vytrvalosti, dechu, o neustálé změně a touze učit se.

I mě jóga změnila život. Zpočátku nepatrně, ale postupem času se tyto změny začaly promítat do mého každého dne. Na cestu jógy mě přivedlo mé první těhotenství. Hledala jsem kompenzaci k tanci, s kterým jsem od malička žila. Hledala jsem klid mysli po náročném zaměstnání. Hledala jsem učitele, který by mě vedl. A to vše mi dala jóga a já pomalu začala poznávat její barvy, možnosti a jemné odchylky. Cvičila jsem s přestávkami 7let, během kterých přišly na svět mé další dvě děti a já zatoužila v záplavě mateřských povinností najít opět svůj vnitřní klid a prostor na seberealizaci. A tak v době Covidové, jsem začala intenzivně studovat školu jógy a rozhodla se své znalosti předávat dál. Nejvíce mám ráda styl Vinjása flow, kdy v rytmu dechu necháme své tělo plout mezi jednotlivými asánami. Tělo se protáhne a posílí, mysl se zklidní a pozitivně naladí. Protože jóga není závod, jóga je čas, který věnujete sami sobě. A to Vám nikdo nevezme!

  
Lucia Lukešová

lektorka jógy

Jóga mně provází životem už 13 let. Na začátku to byla skvělá kompenzace k práci v kanceláři, později jsem chtěla „víc“ a z hodin powerjógy jsem zamířila na aštangu. S těhotenstvím a obdobím po porodu si ale mé tělo vyžádalo jemnější a vědomější přístup. Ten jsem nalezla v jógové terapii nebo dokonce i ve fyzioterapii či jin a restorativní józe. Každý styl mně nesmírně obohatil, posunul vpřed v praxi fyzické i mentální ale hlavně se stal inspirací pro hodiny jógy, které vedu jako lektor.
Jóga mně naučila se zastavit, být víc v pohodě a spokojená, díky ní se umím zhluboka nadechnout nebo si ulevit od bolesti. Jóga mi dává sílu, odvahu a jasnou mysl.
V Be-Yoga studiu se se mnou můžete setkat na hodinách jógy pro maminky a jejich miminka, na hravých lekcích pro děti a na józe, kde pohybem a relaxací kompenzujeme sedavé zaměstnání. Učím to, v co věřím, protože jsem to vyzkoušela na vlastní podložce jako maminka dvou dětí nebo manažerka přibitá k židli v open space …
Co můžete očekávat od mých lekcí? Jednoduchost, záměr, vyvážení dynamického cvičení relaxací a uvolněním. Uvidíte mně méně cvičit a více asistovat a vysvětlovat (česko-slovensky). Na konci pocit lehkosti a síly zároveň, v tele i v hlavě.
Těším se na vás!
Lucia